Typografia w Internecie, czyli złotą proporcją chorobliwe zabawy

Złota proporcja (1 : 1.618) już od starożytności jest uznawana za element przemawiający do percepcji człowieka przymiotnikami: harmonijny, piękny, landrynkowy. Nie dość, że przetrwała do XXI wieku, to jeszcze coraz częściej pojawia się w Internecie. Dwa przykłady, na które natrafiłem ,to design tutsplus.com i twitter.com. Wtedy jeszcze ciężko mi było się przekonać do skuteczności stosowania konkretnych proporcji, teraz uważam, że to jeden z elementów skutecznego designu obok stosowania hierarchii, czy powtarzalności.

Na szczęście ktoś polecił świetną prezentację : „More Perfect Typography” by Tim Brown i projekcik modularscale.com, na której możemy stworzyć skalę modularną dla naszego designu. Zanim jednak użyjemy tego narzędzia trzeba wybrać czcionkę i jej rozmiar(lub dwa), który użyjemy jako punkt odniesienia. W moim chorobliwym eksperymencie, którym się zaraz pochwalę, użyłem droid sans 16px i droid serif 70px. Właściwie nie jestem do końca zadowolony z droid serif. Szukałem czcionki zdecydowanie starszej, średniowiecznej, a nawet przedwiecznej ale nie znalazłem żadnej darmowej. Brak powiązania z klimatem treści postanowiłem nadrobić użyciem czcionek z jednej rodziny, co w wielu przypadkach oznacza dobrą współpracę czcionek.

zabawy typografia i złota proporcja

Wynik przedstawia się następująco

Czcionki wciągnęły mnie ostatnio nie na żarty, i dlatego planuje wykonanie kilku kolejnych tego typu eksperymentów. Najpierw zamienię złotą proporcję na rytm wertykalny, a potem może uda się to połączyć.

Powiązane linki

More meaningfull typography ENG
Generator skali modularnej
25 pięknych kombinacji czcionek
10 dobrych kombinacji czcionek z Google Web Fonts