Rok dwa tysiące osiemnasty

Ognisko Norwegia

Więcej różności nie wydarzyło się w moim życiu nigdy. To był trudny rok pełny wzlotów i upadków. Najbardziej żałuje, że tak mało z tego, co pisałem, publikowałem tutaj. A może to dobrze? Do rzeczy!

Dzieci

Zostałem ojcem. I to od razu dwóch maleńkich chłopców. Pierwszy rok z nimi to mnóstwo nowych obowiązków, poświęceń, trudnych i radosnych chwil. Czuję się jak na początku fantastycznej przygody.

Praca

Zacząłem nową pracę w Netguru jako Node.js Developer. Nie było miejsca na nudę, udało się poznać nowe technologie (AWS Lambda) i mnóstwo nowych ludzi. Świetne wyjazdy integracyjne, możliwość obserwacji szybkiego rozwoju firmy. Duża zmiana w porównaniu do mojego poprzedniego pracodawcy.

Bieganie

Każdego roku mam jakąś przerwę w treningach. Za każdym razem, gdy tylko wracam, żałuję, że przestałem. Tak było i w tym roku. Opieka nad dziećmi i związany z nią brak snu odebrał chęci. Mimo to kwiecień, maj i sierpień były trochę przebiegane. Interwały robiłem najtrudniejsze i najszybsze w życiu.

Las

Spędziłem 3 cudowne noce pod Norweskim niebem. Świetny wyjazd/szkolenie, na którym dostałem trochę w kość i bawiłem się świetnie. Przygoda i wzajemna nauka w ośmioosobowym gronie były świetną odskocznią od codzienności.

Dom

Przeprowadzka do nowego mieszkania. Dużo pracy, sporo problemów, ale jakoś z rodziną daliśmy radę. Teraz mam piękny regał wypełniony książkami, na który mam przyjemność patrzeć pisząc ten wpis.

Stoicyzm

Przeczytałem sporo książek. Głównie dzięki temu, że starałem się zamienić, choć część siedzenia przed ekranem na cokolwiek innego. Książką, którą zapamiętam jako najlepszą, zostało: Sapiens — Yuval Noah Harari. Oglądałem też mnóstwo wywiadów na YouTubie z udziałem Jordana Petersona, Christophera Hitchensa, Sama Harrisa i wielu innych. Jednak największą zmianę w moim myśleniu przyniósł Stoicyzm. Marek Aureliusz, Seneka Młodszy i Ryan Holiday wskazali świetnie działające narzędzia do pracy nad samym sobą. Najlepszym z nich jest Memento Mori, które codziennie przypomina mi, że mój czas jest ograniczony.

Priorytety na 2019

  • Więcej treningów i zdrowego jedzenia
  • Ciągły rozwój jako programista
  • Minimalizm
  • Rodzina
Norweski las