Administracja CMSem na WordPressie może być prosta!

O ile używanie podstawowych funkcji WordPressa jest do opanowania nawet dla modowych blogerek, o tyle gdy dochodzi do tego masa pluginów, taksonomii, własnych pól itd. staje się to coraz trudniejsze do ogarnięcia umysłem.

Bartosz Romanowski na blogu wpzen.pl opisał jeden z pluginów, który uważam za bardzo pomocny w budowaniu bardziej zaawansowanych projektów. Codepress Admin Columns pozwala nam szybko dodawać dodatkowe kolumny na listach postów, użytkowników, mediów czy komentarzy. Za 25 euro można dokupić dodatek pozwalający na sortowanie po tych dodatkowych kolumnach jednak jeszcze nie byłem zmuszony go zakupić. Wystarczające możliwości daje wersja darmowa. A jeśli sortowanie okaże się przydatne np po 1 kolumnie to można się wysilić i napisać taką funkcjonalność samodzielnie.

wordpress admin custom columns

Wykorzystując WordPress do budowania CMS często korzystam z custom post types, fields, taxonomies a ten dodatek pozwala lepiej pokazać w adminie, że przeglądamy np listę sklepów a nie po prostu wpisy. Jest też kilka dodatków które są zintegrowane z Codepress Amin Columns:

  • Advanced Custom Fields (jeśli nie znasz, od razu googluj! mnóstwo gotowych typów pół i ładne UI – niezastąpiony dodatek)
  • WordPress SEO by Yoast (najlepszy dodatek do optymalizacji pod wyszukiwarki)

wordpress admin custom columns extended

Dzięki ACF i CAC bardzo przyjazny panel administracyjny można wyklikać w kilka chwil. Możemy pokazać obrazki, daty, kolory, wartości taksonomii, ustawienia SEO i inne. A potem np przefiltrować listę sklepów, które znajdują się w danym mieście. Wygląda to o wiele lepiej niż standardowa lista, zwłaszcza, że jest w pełni spolszczone.  Administrator CMSa będzie na pewno wdzięczny za tego typu udogodnienia. Niektórzy pewnie dołożyliby jeszcze jakiś plugin dodający UI do wyklikiwania taksonomi i custom post typów ale osobiście wole mieć nad tym pełną kontrolę i pisać to samodzielnie. Jeśli ktoś jest innego wyznania może skorzystać z Custom Post Type UI byleby nie dawać byle komu uprawnień do edycji ustawień.

Jeśli dodatkowe kolumny i metaboxy nie wystarczą można jeszcze dodać najpotrzebniejsze akcje do admin bara lub dodać widget kokpitu ze statystykami albo linkami do pomocy. Jeśli znasz jakieś inne metody ułatwiające modyfikacje wp-admin to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.